Galeri

Uluslararası Dezavantajlı Gruplara Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu Gerçekleşti

Uluslararası Dezavantajlı Gruplara Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu 22-24 Kasım 2020 tarihleri arasında Kültürlerarası Hemşirelik Deneği Başkanı Prof. Dr. Gülbu TANRIVERDİ başkanlığında ve Rating Academy Koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

Alanında uzman pek çok bilim insanının kaıldığı Uluslararası Dezavantajlı Gruplara Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu’nun açılış konuşmalarını sırasıyla Sempozyum Başkanı ÇOMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, Rating Academy Topluluğu Akademik Danışmanı Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Turgay Berksoy, Rating Academy Kurucusu ve Genel Müdürü ÇOMÜ Lapseki Meslek Yüksekokulu Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat gerçekleştirdiler.

Sempozyumun temel amacının tüm dezavantajlı grupların Türkiye’de ve dünyada yaşadıkları güncel sorunları ve yaklaşımları tüm tarafları ile ele almak olduğunu ifade eden Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi “Katkı sunan ve katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki dezavantajlı grupların sorunlarına çözüm noktasında hepiniz bir basamak, bir ışık olacaksınız” dedi.

Bu sempozyumun, 2016 yılında kurulan Rating Academy’nin kurulduğu yıldan bu yana düzenlediği 12. sempozyum olduğunu belirten Rating Academy Topluluğu Akademik Danışmanı Prof. Dr. Turgay Berksoy sempozyumda, toplumlarda o toplumun gelişmişlik düzeyine bağlı olarak değişmesine rağmen genel olarak ayrımcılığa uğrayan insan ve insan gruplarının sorunları ve bu sorunlar için nasıl iyileştirmeler yapılabileceği konularının tartışılacağını ifade ederek sonuçları ile yararlı bir sempozyum olmasını diledi.

Rating Academy Kurucusu ve Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Şahin, Rating Academy olarak kuruldukları günden bu yana kongre anlayışına bir farklılık getirmek istediklerinin, bunun için de genellikle multidisipliner kongreler düzenlediklerinin altını çizerek “Bir hedefimiz var; güzeli arayacağız, umutlu olacağız, farkındalık yaratacağız. Bu vesile ile kongreler, akademik dergiler, akademik yazılımlar gibi pek çok konuda çalışmalar sürdürüyoruz. Bize bu ortamı sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat’a, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne ve Teknopark’a teşekkür ediyorum” dedi.

Dezavantajlı gruplara yönelik farklı tarihsel süreçler içerisindeki yaklaşımlara değinen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat sözlerini şöyle sürdürdü “Sosyal politikacı olarak bizim bu alanda ele aldığımız en önemli konuların başında dezavantajlı gruplara yönelik yapılan çalışmalar gelir. Bu sempozyumda da önemli bir farkındalık oluşturulacak ve bu alanda yapılan çalışmalar insanlık var olduğu müddetçe devam edecek.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat sözlerine şöyle devam etti: “Tarihe baktığımızda milletimizin bu konuda ne kadar asil bir duruş sergilediğini görmek mümkün. Çanakkale’de ecdadımız, insan ayrımı yapmama konusundaki en güzel örneği sergiledi. Üniversite olarak bu alanda güzel çalışmalar yapmaktayız ve yönetim olarak bu tür çalışmalara destek vermekteyiz. Bu anlamda başta Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi’ye, emeği geçen bütün hocalarımıza ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmasını tamamladıktan sonra açılış sunumuna geçen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Sosyoekonomik Boyutlarıyla Genel Olarak ve Türkiye’de Gençlerin İşsizliği konusunda bilgiler aktardı.

Alanında uzman pek çok bilim insanın katılımıyla panellerin, atölyelerin ve sözel bildiri oturumlarının yapıldığı sempozyum üç gün devam etti.

Haberler

II. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı gerçekleştirildi.

‘Farklı Ülkelerden Gelen Hemşirelik Öğrencileri Ülkelerindeki Hemşirelik Eğitimini Tartışıyor’ ana temalı, ‘2’nci Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı’, Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Çalıştaya, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Sağlık Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, akademik personel ve öğrenciler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından açılış konuşması yapan Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, “İkincisini yaptığımız bu çalıştayın hem bizim öğrencilerimiz hem de farklı ülkelerden gelen öğrenciler için verimli olacağını düşünüyorum. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, kendi ülkelerindeki hemşirelik eğitimini aktarmak için çalışmalar yaptı. Bu vesileyle, bizlerde kendi hemşirelik eğitimimiz ve diğer ülkelerin hemşirelik eğitimini kıyaslama imkanı bulduk. Çalıştay tamamlandığında sizlerin katkılarıyla daha güçlü sonuçlar alacağımıza eminim. Öğrencilerin emek vererek hazırladığı bu çalışmaları da sizlerle paylaşmış olacağız” dedi.

ÇOMÜ Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise, “Bizlerin amacı üniversitemizde yapılan faaliyetlerin daha fazla yaygınlaşıp artmasını sağlamaktır. Zira ÇOMÜ kötü bir dönemi geride bıraktı. Akademik bir kurum olarak, daha başarılı işleri ortaya çıkarmaya başladı. Bu sebepten, burada olmaktan mutluluk duydum. Sağlıkçılar, tüm zorluklara rağmen insanlığa hizmet etmek adına işlerini yerine getirmeye çalışan kıymetlerdir. Bugün yapılan bu çalıştay uluslararası öğrencileri bir araya getirmek adına büyük önem arz ediyor. Bu sebeple emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şiir dinletisi ve Türkmen Öğrencilerin hazırladıkları dans gösterilerinin ardından çalıştay, “Farklı Ülkelerden Gelen Hemşirelik Öğrencileri Hemşirelik Eğitimini Tartışıyor” oturumlarıyla sona erdi.

Haberler

I. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı Gerçekleştirildi

1. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı GerçekleştiAna temasını “Hemşirelik ve Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Kültürel Özellikleri” oluşturan 1. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Çalıştaya çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşmalarını Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Övezgeldi Gandymov yaptı.

Çalıştay Uzun ve Özverili Bir Çalışmanın Ürünü

Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen I. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayının uzun ve özverili bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, çalıştayın “Hemşirelik Bölümünün seçmeli dersi kapsamında, ancak ders saatleri dışında yabancı uyruklu öğrencilerimizle birlikte yürütülmüş ortak bir çalışma” olduğunu ifade etti. Meriçli Yapıcı, “Bu konunun hemşirelik lisans öğrencilerimiz tarafından seçmeli ders kapsamında ele alınmış olması bir ilktir” dedi. Her sene farklı temalarda çalıştaylar düzenlemeyi planladıklarını da ifade eden Meriçli Yapıcı, “Çanakkaleliyim ve yaklaşık 20 yıldır Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde görev yapmaktayım. Her gün okuluma geldiğimde yapısal olarak gelişimini tamamlamış bir üniversite ve üniversitemde başımı çevirdiğim her yerde çok farklı kültürlere sahip yabancı öğrencileri görmeyi ve onlarla birlikte eğitim öğretimizi sürdürmeyi hayal ve arzu etmişimdir. Son zamanlarda bu hayalimin gerçekleşiyor olmasını görmek beni ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi. Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, bu hayalin gerçekleşmesinde başta üniversite yönetimi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Farklılıklar Zenginlik Olarak Görülmeli

Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi de yaptığı konuşmada Kültürlerarası Hemşirelik kavramına değinerek bu kavram hakkında bilgi verdi. Tanrıverdi, ÇOMÜ olarak önemli adımlar attıklarını ve Hemşirelik Bölümü olarak farkındalıkları oluşturma çabası içinde bulunduklarını kaydetti. Çalıştayda farklı ülkelerin farklılık ve kültürlerini ortaya koymaya çalışacakları bilgisini de veren Tanrıverdi, 13 farklı ülkeden 19 öğrenci ile yapılan çalışmaların aktarılacağını söyledi. Tanrıverdi, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü ve farklılıklara saygı duyulduğu hemşirelik ve ebelik eğitimine önem verilmesi gerektiğini de kaydetti.

Açılış konuşmaları sonrasında çalıştay raporu sunuldu ve ÇOMÜ’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler ülkelerini tanıtıcı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Haberler

Kültürel Duyarlılığı Geliştirme Çalıştayı gerçekleştirildi

Hemşirelik birinci sınıf öğrencilerinden rastgele seçilen 50 öğrencinin katılımıyla kültürel duyarlılığı geliştirme çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştay Doç. Dr. Gülbu TANRIVERD’nin danışmanlığında Asiye Günay tarafından yürütülen yüksek lisans tezi kapsamında düzenlendi. Çalıştaya katılım belirlenen kişilerle sınırlandırıldı.

 

Haberler