Blog

Şubat 6, 2021

I. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı Gerçekleştirildi

1. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı GerçekleştiAna temasını “Hemşirelik ve Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Kültürel Özellikleri” oluşturan 1. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayı Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Çalıştaya çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşmalarını Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Övezgeldi Gandymov yaptı.

Çalıştay Uzun ve Özverili Bir Çalışmanın Ürünü

Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen I. Hemşirelik ve Kültür Çalıştayının uzun ve özverili bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, çalıştayın “Hemşirelik Bölümünün seçmeli dersi kapsamında, ancak ders saatleri dışında yabancı uyruklu öğrencilerimizle birlikte yürütülmüş ortak bir çalışma” olduğunu ifade etti. Meriçli Yapıcı, “Bu konunun hemşirelik lisans öğrencilerimiz tarafından seçmeli ders kapsamında ele alınmış olması bir ilktir” dedi. Her sene farklı temalarda çalıştaylar düzenlemeyi planladıklarını da ifade eden Meriçli Yapıcı, “Çanakkaleliyim ve yaklaşık 20 yıldır Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde görev yapmaktayım. Her gün okuluma geldiğimde yapısal olarak gelişimini tamamlamış bir üniversite ve üniversitemde başımı çevirdiğim her yerde çok farklı kültürlere sahip yabancı öğrencileri görmeyi ve onlarla birlikte eğitim öğretimizi sürdürmeyi hayal ve arzu etmişimdir. Son zamanlarda bu hayalimin gerçekleşiyor olmasını görmek beni ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi. Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, bu hayalin gerçekleşmesinde başta üniversite yönetimi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Farklılıklar Zenginlik Olarak Görülmeli

Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi de yaptığı konuşmada Kültürlerarası Hemşirelik kavramına değinerek bu kavram hakkında bilgi verdi. Tanrıverdi, ÇOMÜ olarak önemli adımlar attıklarını ve Hemşirelik Bölümü olarak farkındalıkları oluşturma çabası içinde bulunduklarını kaydetti. Çalıştayda farklı ülkelerin farklılık ve kültürlerini ortaya koymaya çalışacakları bilgisini de veren Tanrıverdi, 13 farklı ülkeden 19 öğrenci ile yapılan çalışmaların aktarılacağını söyledi. Tanrıverdi, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü ve farklılıklara saygı duyulduğu hemşirelik ve ebelik eğitimine önem verilmesi gerektiğini de kaydetti.

Açılış konuşmaları sonrasında çalıştay raporu sunuldu ve ÇOMÜ’de bulunan yabancı uyruklu öğrenciler ülkelerini tanıtıcı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Haberler
About admin